Doğru

Yanlış

Cevap Yok

Heredot Cevdet ( Hasan Kaçan ) hayatı, dizi oyunları ve hikayeleri

Ana Sayfa » SİZDEN GELEN SORULAR » Heredot Cevdet ( Hasan Kaçan ) hayatı, dizi oyunları ve hikayeleri
Heredot Cevdet ( Hasan Kaçan ) hayatı, dizi oyunları ve hikayeleri

Heredot Cevdet olarak ekranlarda muhteşem hikayeleri ile tanıdığımız Hasan kaçan ile ilgili olarak sizlere hem hayatı hakkında bilmeniz gerekenleri hemde oynadığı dizilerde ki bir kaç hikayesini aktarmakla birlikte bir de Heredot cevdet saati adlı dizinin oyuncu kadrosunu da sizlere aktaracağız.

Son zamanlarda meşhur olan heredot Cevdet anlattığı hikaye ve üslubu ile herkesin dikkatini çekmeye başlamış daha önce de oynadığı dizilerde yine hikayeler anlatırdı ama bu kadar meşhur
olmamıştı sanırım işin için referandum girince malzeme arayan medyanın eline düştü ve meşhur oldu.

Öncelikle sizlere Heredot Cevdet Karakteri kimdir onu yazalım sonra devam edelim
Bir zamanlar Atv’de ve Show Tv’de yayınlanmış olan “Ekmek Teknesi” dizisinde Heredot Cevdet Karakterini Hasan Kaçan tarafından canlandırılmıştır. Semtin kahvehanesinde her akşam anlattığı hikayelerle üne kavuşmuştur. Anlattığı öykülerin en önemli özelliklerinden biri de o an yaşanıyormuş gibi anlatmasıdır.Lakabını, bilinen en eski tarihçilerden olan Herodot’tan almıştır.

Heredot Cevdet karakterin asıl sahibi olan Hasan Kaçan Kimdir?
Hasan Kaçan (d. 10 Aralık 1957, İncesu, Kayseri), Türk karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı.

1957 yılında Kayseri’nin İncesu ilçesinde doğmuştur. Daha sonra çok küçük yaşta ailesiyle Kayseri’den İstanbul’a gelmiştir. Ortaokul yıllarında Oğuz Aral’la karşılaşmasıyla hayatı farklı bir yöne girmiştir. O dönemdeki mizah anlayışını 15 yıl boyunca Gırgır dergisinde sergileyen Kaçan, gelişiminde Aral’ın rolünü her fırsatta vurgulamıştır. Gırgır’dan sonra yine dergi ve gazetelerde karikatürler çizen Kaçan, televizyon ve sinemada da kendini göstermiştir.

Gırgır’da çizdiği bant karikatürleri Eşşek Herif ve Cork en sevilen bant karikatürler arasına girmiştir. Ayrıca 90’lı yıllarda köşe yazarlığı da yapmıştır. Ekmek Teknesi’ne senaristlik yapmış ve dizide Heredot Cevdet tiplemesini canlandırmıştır. Ayrıca Eşref Saati dizisinde de Kaptan Küstü karakteri ile karşımıza çıkmaktadır. A.R.O.G filminde de yer almıştır.

Keskin Ustura adlı bir mizah dergisi çıkarmıştır. 5-10 Temmuz 2008’de, temsili Nasreddin Hoca görevini yapmıştır. Ayrıca; Pana Film’in 4 Ağustos 2011 tarihinde hisselerini satmasına kadar yapımcı ortaklarından olmuştur. Kaçan, TRT 1’de yayınlanan Halil İbrahim Sofrası adlı dizide Berber Ali rolünü canlandırmıştır. Leyla ile Mecnun dizisinin 14 Mayıs 2012 ve 7 Ocak 2013 tarihlerinde yayınlanan bölümlerinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. Sanatçı halen TRT 1’de Gönül Hırsızı adlı dizide Emekli kaptan pilot Nadir rolünü canlandırmaktadır.

Hasan Kaçan, sinemaya da uyarlanan Ağır Roman adlı romanın yazarı olan Metin Kaçan’ın ağabeyidir.

Hikayesi:
Fatih Sultan Mehmet han İstanbul u henüz fethedilmemiş! ama altyapı hazırlıkları sürüyor! gel gelelim fetihten önce içeride Türk esirler var! Fatih Sultan Mehmet hanın esirleri kurtarmak için görevlendirdiği Kara Murat “emir demiri keser” deyip topuk selamı çakar çakmaz atlamış yağız atının terkisine! Bizans’a doğru tozu dumana katmış!
tabii o zamanlar İstanbul’a her elini kolunu sallayan giremiyor! kara murat tedbiri kıyafete girip kendisini dümenden papaz yapmış. Bizans’ın Zeytinburnu kapısından içeri girmiş. kardeşim!
koskoca Bizans burası yetmiş iki millet insan var! nereden bulacaksın esirleri de kurtaracaksın. zaten onlar da devleti Ali Osmaniye ve Türkiye cumhuriyetlerinin bekası için canı başı Allah yoluna feda edip şehadet şerbetini içmek için sabırsızlanıyorlar.

Allah bu… buldurmak istediğini buldurur. tam o esnada, akabinde ve detayında Bizans imparatorunun kızı Honoriya amansız bir hastalığa tutulmuş.. papaz kılığındaki Kara Murat’ı gören nedimeler “aman papaz efendi bir nefes et de prensesimiz ayağa kalksın!” demişler. kara murat bir nefes veriyor, bir nefes veriyor, ay parçası gibi yüzüne bakmaya doyamayacağım cirlooop gibi prenses Honoriya ayağa kalkıp İspanyol meyhanesindeki kadın gibi çığlık çığlığa şarkı söyleyip “dile benden ne dilersen” diyor! aman sabahlar olmasın!
kara murat beyaz cibinlikler içerisinde kan ter içerisinde bıraktığı prensesin ağzından Türk esirlerin sabahın ilk ışıklarıyla taksim meydanında asılacağını öğreniyor. karıyı öylece bırakıp “yettim yiğitlerim” diye haykırıp kapıdan fırlıyor.
o esnada esirlerin boynuna yağlı ilmek geçirilmiş, cellatlar başlarında sandalyelere son tekmeyi atmak için bekliyorlar! beş tane tabut kefeniyle birlikte hazırlanmış hatta Edirnekapı mezarlığında kabir yerleri önceden kazınmış. kaçınılmaz bir ölüm onları bekliyor..
Bizans tekfuru baş parmağını aşağıya indiriyor ve cellatlar taburelere tekmeyi koyacakken kara murat şimdiki beşiktaş dolmuşlarının kalktığı yerden elinde yay ve beş parmağının arasına yerleştirdiği beş okla beliriyor. bir anda oklar yaydan çıkıp, her biri beş celladın beş kaşının arasına saplanıyor.

Dizi oyuncuları:
oyuncu kadrosu
Sadettin Tolan – Mahir
Hasan Kaçan – Heredot Cevdet
Fatih Uzun – Şükrü
Levent Beceren – Kıl
Fatih Kaçan – Bakkal Baki
Yaşar Uzel –
İsmail Kavrakoğlu – Ölü
Mehmet Dirmen – Sarp
Mesut Can Tomay – Çaycı
Edip Kerem Yılmaz

Heredot Cevdet ( Hasan Kaçan ) hayatı, dizi oyunları ve hikayeleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

Hoşgeldiniz

Cevabı nedir? – Soru Cevap - Tüm Hakları Saklıdır