Doğru

Yanlış

Cevap Yok

Özgürlük ve sorumluluk arasında ki ilişkiyi açıklayınız?

Ana Sayfa » SİZDEN GELEN SORULAR » Özgürlük ve sorumluluk arasında ki ilişkiyi açıklayınız?
Özgürlük ve sorumluluk arasında ki ilişkiyi açıklayınız?

Özgürlük ve sorumluluk kavramları arasındaki ilişkiyi açıklayınız. diye bir soru sorayım bakalım nasıl cevaplar verilecek.

Özgürlük ve sorumluluk kavramları arasında ki ilişkinin en temel prensimi biri cezasız olması ve kendi özgür iradesi ile yapılıyor olması, diğeri ise yapılması mecburi olan şeydir.

Özgürlük ve sorumluluk birbiriyle doğrudan ilişkili olan iki kavramdır. Özgürlük, kişinin düşünce ve davranışlarında herhangi bir zorlama ve baskı altında olmadan hareket edebilmesi demektir. Sorumluluk ise kişinin kendi davranışlarıyla ilgili sonuçlan kabullenmesi anlamına gelir.

İnsanın sorumluluğunun temelinde bir işi veya davranışı yapıp yapmama özgürlüğü vardır. Bir kişi ancak özgür iradesiyle seçtiği iş ve davranışlardan sorumludur. İyi veya kötü yaptığımız her şey bizim eylemlerimizdir. Bu alanda seçme özgürlüğümüz olduğu için sorumluluğumuz da vardır. Nefes alıp verişimiz, kalbimizin atışı, sindirim sistemimizin işleyişi, anne babamız, soyumuz vb. durumlar da bizim seçimimizin dışındadır. Dolayısıyla bu gibi alanlarda sorumluluğumuz da yoktur.

Özgürlük ve sorumluluk arasında ki ilişkiyi açıklayınız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

Hoşgeldiniz

Cevabı nedir? – Soru Cevap - Tüm Hakları Saklıdır