Doğru

Yanlış

Cevap Yok

Siyasi denetim altına alma nedir?

Ana Sayfa » POLİTİK SORULAR » Siyasi denetim altına alma nedir?
Siyasi denetim altına alma nedir?

Bugün haberlerde sıkça karşılaştığım bir haberin en temel sorusu ile siyasi denetim altına alma hakkında idi. Avrupa Konseyi parlementerler Meclisi olarak AKPM Türkiye olan ilişkilerinde yeniden bir düzenlemeye gidileceği yazılmış başka da bir şey yazılmamış.

Siyasi denetim altına alma olayı ülkemiz için iyi midir? kötü müdür?

Bunu anlayabileceğim şekilde açıklayabilecek var mı?

Siyasi denetim altına alma sorusunun cevabı:

Bu sorunun cevabını en net şekli ile ifade etmek gerekirse Avrupa birliğine girmek isteyen Türkiye için kapı dışarı olmak istemiyorsan sana sunacağımız şartları kabul et demenin politik dili. Bu konu hakkın da daha geniş bilgi aktarmaya çalışalım.

Birinci eksikliğimiz Demokrasi ve hukuk olarak ele alınmaktadır. Bu süreçte Türkiye için bu kavramların yeniden düzenlemesi ve ileri demokrasi kıvamına gelmesi için uygulanan bir OHAL olarak ifadesi en doğru olanıdır.

Siyasi denetim altına alma süreci, 1993 yılında oluşturuldu. Siyasi denetim altına alma Amacı ise 1989’da Almanya Berlin Duvarı’nın yıkılışının ardından Avrupa Konseyi üyesi olmaya başlayan eski Sovyet ( sscb )  ülkelerinin Batılı anlamda demokrasiye geçişlerini kolaylaştırmaktı.

Bir ülke denetim sürecine alındığında o ülkenin demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarında yasal mevzuatlarını, Konsey’in 1949’dan bu yana oluşturmaya başladığı normlara uygun hale getirmesi gerekiyor.

Denetim Komisyonu bu bağlamda “monitoring” (denetleme) sürecindeki ülkelerin uyarlamalarını ve uygulamalarını denetliyor.

Ankara 1996’da başlayan bu süreçten, yapılan reformlar sayesinde 8 yıl sonra 2004 yılında çıkmış ve “post-monitoring” olarak anılan “denetim sonrası diyalog” sürecine geçmişti.

Türkiye’nin bu süreçten çıkarılması AB ile üyelik müzakerelerine başlamasında önemli rol oynamıştı. Bu da kararın, müzakereleri direkt etkileyeceği anlamına geliyor.

Siyasi denetim altına alma nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

Hoşgeldiniz

Cevabı nedir? – Soru Cevap - Tüm Hakları Saklıdır